DLACZEGO POTRZEBUJESZ PLANU CIĄGŁOŚCI DZIAŁANIA?
„W przypadku zakłóceń, posiadanie planu może zmniejszyć negatywny wpływ na klientów, dostawców, inwestorów, reputację i ostatecznie na przychody”
W przypadku wystąpienia zakłóceń:
- Unikasz odruchowej reakcji prowadzącej donikąd
- Określasz terminy odbudowy, które pozwalają uniknąć nadmiernych wydatków lub ryzyka.
- Rozwijasz umiejętności, aby Twoi pracownicy wiedzieli, co robić, gdy zostaną wezwani.
- Budujesz odporność organizacyjną, równoważąc wytrzymałość i zdolność do odbudowy.
- Plany mogą ratować życie, zapewniając realizację odpowiednich procedur awaryjnych.
- Zwiększasz wartość ubezpieczenia, równoważąc BCP z BI
- Wzbudzasz zaufanie klientów, wiedząc, że mogą na Tobie polegać bez względu na wszystko.
- Budzisz zaufanie inwestorów, wiedząc, że ich pieniądze są w bezpiecznych rękach.
- Masz zaufanie swoich dostawców, wiedząc, że ich rachunki zostaną zapłacone.
- Plany pozwalają zachować wartość marki i reputację firmy.
- Plany mogą zapewnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw i realizację zamówień
PAMIĘTAJ – MENAAGEROWIE MAJĄ RÓŻNE INTERESY W REALIZACJI WARTOŚCI JAKIE NIESIE BI i BCP
Ryzyko i Ubezpieczenie – Ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich aspektów ryzyka związanego z ciągłością działania, ponieważ nie może w rozsądny sposób zapobiec erozji marki lub klientów, jeśli zareagujesz niewłaściwie lub zbyt wolno. Z tego powodu wiele polityk BC oczekuje obecnie posiadania przetestowanego BCP, który dokumentuje twoje możliwości.
Marketing i PR – To, co komunikujesz podczas poważnego incydentu, określa sposób, w jaki jesteś oceniany przez klientów, konkurentów, inwestorów, dostawców i pracowników. Ich zaufanie do terminów planowanej odbudowy może zadecydować o tym, czy odniesiesz sukces, więc to, co mówisz i robisz, ma znaczenie. BCP to wspiera.
Finanse – Poważne zakłócenia zmniejszają dochody, pozbawiając firmę płynności finansowej przez pewien czas, i ostatecznie doprowadzając do jej upadku. Polisy ubezpieczeniowe zobowiązują również do minimalizowania strat podlegających ubezpieczeniu. Planowanie ciągłości działania koncentruje się na tym, określając, co należy zrobić i do kiedy, aby odzyskać przychody przed osiągnięciem tego punktu.
IT – IT dostarcza kluczowe usługi, ale sposób, w jaki to robi, rzadko jest rozumiany przez biznes. W przypadku poważnego zakłócenia każdy dział będzie tolerował utratę IT przez określony czas, zanim stanie się to nie do zniesienia, a to determinuje co IT musi dostarczyć i jakim kosztem. BCP określa akceptowalne czasy przywracania usług IT.
HR – W przypadku poważnego incydentu ochrona ludzi jest naszym priorytetem numer jeden, ale obok tego musimy również priorytetowo traktować potrzeby firmy i jej klientów. Planowanie Ciągłości Działania koordynuje reagowanie na awarie z zarządzaniem kryzysowym i przywracaniem działalności firmy.
Zakupy – Organizacje polegają na swoim łańcuchu dostaw i dziedziczą jego ryzyko. Warto wiedzieć, którzy dostawcy mają krytyczne znaczenie dla działalności i w jaki sposób reagować na poważne zakłócenia. Planowanie ciągłości działania uwzględnia zależności w łańcuchu dostaw.
Operacje – Odbudowa produkcji po zakłóceniu może być złożona, a przeprowadzana pod ekstremalną presją grozi katastrofalnym błędem. Plany ciągłości działania formalizują reakcję na różne źródła zakłóceń, zapewniając, że są one przemyślane i wykonalne.
Ład korporacyjny – Inwestorzy są bardziej skłonni powierzyć swoje pieniądze organizacji, która poważnie traktuje ład korporacyjny, zarządzając wszystkimi ekspozycjami w kontekście apetytu na ryzyko. Każda organizacja staje w obliczu ekstremalnych zdarzeń, a planowanie ciągłości działania pomaga ograniczyć ten obszar ryzyka.
Zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko – Większość organów regulacyjnych wymaga od podległych im organizacji posiadania i testowania planów ciągłości działania. Wiele formalnych standardów obejmuje również zarządzanie ryzykiem i ciągłością działania jako część ich ram wdrożeniowych i wymagań certyfikacyjnych.
Facilities– Wiele poważnych incydentów wiąże się z uszkodzeniem lub zniszczeniem infrastruktury, a posiadanie dostępnych alternatyw stanowi podstawę każdego innego aspektu odbudowy działalności. W związku z tym zarządcy obiektów (facility managerowie) powinni mieć w swoich kompetencjach planowanie ciągłości działania.
Sprzedaż i obsługa klienta – Ludzie zastanawiają się dwa razy, zanim kupią jakikolwiek produkt od upadającej organizacji. Planowanie Ciągłości Działania dostarcza silnych komunikatów klientom, zapewniając ich, że nigdy nie pozostaną w niepewności lub niedostatecznie zaopatrzeni, jeśli firma dozna zakłóceń
JAKI JEST ZWIĄZEK MIĘDZY UBEZPIECZENIEM BI I BCP
„Ubezpieczenie Business Interruption (BI) rekompensuje organizacjom długi czas odbudowy, chroniąc ich zysk brutto i zwiększone koszty działalności. Dla wielu z nich stanowi to esencję zarządzania ryzykiem”
Czym jest ubezpieczenie BI?
Ubezpieczenie od przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej (znane również jako ubezpieczenie od utraty zysku lub od strat następczych) jest prawdopodobnie równie ważne jak ubezpieczenie budynków i mienia oraz stanowi istotną część planu ciągłości działania. Ma ono na celu pokrycie strat, których możesz doświadczyć, jeśli Twoja firma zostanie dotknięta przez szkody podlegające ubezpieczeniu, takie jak pożar, powódź, a nawet utrata dostaw mediów, surowców przez określony czas.
Dlaczego moja firma potrzebuje BI?
Organizacje upadają, gdy kończy im się gotówka. Może to wynikać z wielu powodów, od załamania rynku po złe zarządzanie finansami, ale także z powodu nieplanowanych zakłóceń. BI zabezpiecza zysk brutto, zazwyczaj na rok lub dłużej. Daje to czas na skupienie się na odbudowie, utrzymaniu klientów i przywróceniu przychodów.
W jaki spoób BI wspiera mój BCP?
Problem polega na tym, że bez BCP reakcja na katastrofę jest czysto reaktywna. Jesteś w szoku i nawet przy wsparciu finansowym i najlepszych staraniach, może być już za późno dla firmy. Podobnie, jeśli nie masz BI, może zabraknąć gotówki, zanim plany zostaną zrealizowane. Faktem jest, że BI potrzebuje BCP i vice versa, a każde z nich maksymalizuje wartość drugiego
KROKI NIEEZBĘDNE DO ROZPOCZĘCIA PLANOWANIA CIĄGŁOŚCI
„Zdrowy rozsądek podpowiada, że większość chaotycznych sytuacji nie przebiega gładko – chyba że zaplanowałeś reakcje na ich wystąpienie”
1. Uzyskaj wsparcie kierownictwa
2. Dowiedz się więcej o Zarządzaniu Ciągłością Działania (BCM)
3. Zrozum swoją organizację z punktu widzenia BCM
4. Identyfikuj kluczowe zainteresowane strony, np. szefów działów
5. Opracuj wstępną politykę ciągłości działania
6. Stwórz strukturę ramową programu BCM
7. Oceń ryzyka i ustal kilka scenariuszy
8. Przeanalizuj skutki i ustal terminy odbudowy
9. Opracuj i uzgodnij strategie działania
10. Opracuj plany i sposoby reagowania
Opracowano w oparciu o materiał – Inoni, John Robinson