BCP dla branży rolno-spożywczej

Branża rolno-spożywcza obejmuje szereg różnych przedsiębiorstw od producentów pasz, producentów mięsa i wyrobów mięsnych, producentów słodyczy, pieczywa, producentów makaronów, przecierów, itp.

Producentów łączy często fakt posiadania wysokich standardów bezpieczeństwa i jakości produktów. To wpływa, iż wiele aspektów jest już uporządkowana co ułatwia pracę nad opracowaniem BCM w organizacjach.

Jednak różnice w możliwościach zapewnienia ciągłości są znaczące. W jednej procesy można stosunkowo łatwo zlecić na zewnątrz czy zlokalizować w lokalizacji zastępczej, w drugiej całkowicie jest to niemożliwe ze względu na procesy technologiczne. Jeszcze w innym przypadku forma dystrybucji towarów jest mocno uzależniona od jednej specyficznej lokalizacji lub specjalistycznych instalacji, których odtworzenie jest długotrwałe.

W branży spożywczej konieczne jest uwzględnienie wielu aspektów związanych z bezpieczeństwem żywności co wpływa na szybkość i zakres  dostępnych rozwiązań zapewniających ciągłość i odbudowę działalności.

Oczekiwania klientów i sposób dystrybucji wpływa znacząco na tolerancję firm dotyczącą długości przestoju i tym samym wiąże się ze znaczącymi inwestycjami w infrastrukturę i procedury aby tym oczekiwanym sprostać.

Szerokie spektrum klientów oraz ich różna skala i potrzeby pozwoliły na zastosowanie różnych rozwiązań – zarówno opartych o platformę Micro jak i Essentials w polskiej jak i angielskiej wersji językowej.

riskChallenge pomaga klientom z tej branży we wdrażaniu programów BCM obejmujących różne elementy: Raport Analizy Wpływu i Oceny Ryzyka, Politykę BCM, Plan BCP, Karty Scenariuszy i dedykowane Karty Ról.

Podczas pracy z klientami identyfikujemy szereg usprawnień, które należy wdrożyć w celu poprawy odporności i zdolności organizacji do odbudowy działalności w akceptowalnych terminach.

Patrz rozwiązania riskChallenge

Co mówia o nas klienci ?

„Podjęliśmy współpracę z riskChallenge w zakresie opracowania i wdrożenia systemu i planów BCP, rozpoczynając od projektu pilotażowego dla jednego z zakładów. Projekt został przeprowadzony sprawnie przy wykorzystaniu platformy Essentials co pozwoliło na skupienie naszej uwagi na rzeczach istotnych dla ciągłości działania spółki. Przeprowadzone analizy ujawniły szereg wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć aby poprawiać nasze możliwości zapewnienia ciągłości w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych”Krzysztof Kołpak, Kierownik Działu Compliance, Colian

„Zaproponowane narzędzia i podejście przez riskChallenge wyróżniało się i pozwoliło na sprawne rozpoczęcie i przeprowadzenie całego projektu w wymaganych terminach i kosztach. Kluczowym elementem był sposób realizacji pozwalający na optymalne zaangażowanie kluczowych pracowników oraz doświadczenie konsultantów w branży spożywczej jak i w opracowywaniu planów ciągłości w działalności produkcyjnej” – Małgorzata Chudzik, Członek Zarządu.

“We  engaged riskChallenge to assist us in developing Business Continuity Plan.  One of the reasons was rising expectation of our stakeholders in that respect. Our plant operation is not complex so we needed practical way to deliver. Pandemic situation was additional challenge. Consultant proposed simple 7 step approach with support of Inoni Micro platform. The project was delivered online and was completed with 4 weeks.We were equipped with knowledge, tools that we can use in building and maintaining our recovery capabilities.” Marko Paljak, Financial Director, PatentCo