ciągłością działania
Planowanie ciągłości działania (BCP) jest kluczowym procesem minimalizacji ryzyka dla zdarzeń powodujących przerwę działalności/ zakłócenia w łańcuchu dostaw. Ma ona zastosowanie nie tylko dla dużych organizacji ale i oferuje wyjątkową wartość dla mniejszych przedsiębiorstw.
Choć proces wygląda na skomplikowany to wcale taki nie musi być – riskChallenge pomaga uprościć to co złożone.
Stałe rezultaty, stałe ramy czasowe, stałe koszty – Wspólnie rzućmy wyzwanie ryzyku.
riskChallenge
Tworzymy plany, strategie i marszruty, które uwzględniają wszystkie prawdopodobne zagrożenia dla ciągłości działania Twojej firmy. Nasze podejście jest skalowalne, co oznacza, że oferujemy rozwiązania dla każdej wielkości organizacji oraz branży.
W ramach naszych projektów i tam, gdzie jest to wymagane, zapewniamy dostosowane do indywidualnych potrzeb karty scenariuszy dla odbudowy obszarów IT oraz specyficzne dla cyber zagrożeń marszruty, wspierające właściwą reakcję i proces odbudowy po zakłóceniach informatycznych i cyber. Działania obejmują główne typy incydentów, takie jak utrata aplikacji, utrata centrum danych, ransomware, naruszenie danych i awaria SaaS.
Nieliczne małe firmy mają doświadczenie i wewnętrzne zasoby w zakresie BCM. Wymagania klientów rosną, a firmy muszą zademonstrować skuteczne rozwiązania zapewniające ciągłość współpracy. Inoni Micro jest odpowiednie dla firm z jedną kluczową lokalizacją, które potrzebują solidnego, niedrogiego rozwiązania.
Jeśli jesteś większą organizacją, działającą w kilku lokalizacjach, to staje się normalne, że klienci coraz częściej wymagają w umowach abyś posiadał plany zachowania ciągłości. Należy również się spodziewać presji ze strony ubezpieczycieli wdrożenia planów wg uznanych standardów, takich jak np. ISO 22301
Gdy już napisałeś swój Plan Ciągłości Działania (BCP) to czas na jego wdrożenie i budowę odporności organizacyjnej na zakłócenia. Jednym z elementów jej budowy są regularne ćwiczenia, okresowe przeglądy czy dopasowanie ochrony ubezpieczeniowej zapewniającej pokrycie strat czy wsparcie określonych strategii zapewnienia ciągłości działania.
Planowanie ciągłości działania jest często traktowane jako indywidualny projekt, ale idealnie byłoby, gdyby żyło i ewoluowało wraz z organizacją, dostosowując się do zmian i budując swoją dojrzałość. Wspieramy naszych klientów daleko poza początkowymi fazami planowania ciągłości działania, zapewniając ciągłą skuteczność ich programu zarządzania ciągłością działania, na trzy podstawowe sposoby:
Dzięki partnerstwu z Inoni oraz wieloletniemu doświadczeniu naszych doradców pracowaliśmy z ogromną liczbą firm z wielu branż. To oznacza, że nasz zespół konsultantów ma doświadczenie aby poradzić sobie z każdym ryzykiem oraz umiejętności w zapewnieniu największych korzyści naszym klientom.
riskChallenge świadczy usługi doradcze w zakresie zarządzania ciągłości działania, strategii ubezpieczeniowych opierając się na ekspertach posiadających wieloletnie doświadczenie w poszczególnych obszarach ryzyka.
Doświadczenia riskChallenge obejmują realizację projektów w następujących branżach: Energetyka, Petrochemia, Przemysł stalowy, Nowe technologie, Telekomunikacja, Media, Finanse i Ubezpieczenia, Spożywczy i Rozlewniczy, Ogólno Produkcyjny, Transport i logistyka, Farmaceutyczny, Opieka zdrowotna, inne…
Planowanie ciągłości działania tradycyjnie opiera się w dużej mierze na dokumentach papierowych, co oznacza, że konsultanci spędzają większość czasu na formatowaniu dokumentów i zarządzaniu dużą ilością danych. Bardzo wcześnie zauważyliśmy możliwość przyspieszenia pracy naszego zespołu i opracowaliśmy narzędzie, które pomogłoby nam dostarczać fachowe doradztwo szybciej, wydajniej i bardziej konsekwentnie. Ostatecznie oznaczało to, że nasi konsultanci spędzali więcej czasu na dostarczaniu wartości dla klientów, a nie na powtarzalnej, mało wartościowej pracy.
Stałe rezultaty, stałe ramy czasowe, stałe koszty. Te założenia umożliwiły nam przekazanie tego, co robimy, organizacjom, które chcą wspierać proces zarządzania ryzykiem w ramach portfela swoich klientów (ubezpieczyciele, brokerzy, doradcy).
Inoni dostarcza rozwiązań doradczych w zakresie ciągłości działania od 2005 r. Naszymi klientami są małe firmy, międzynarodowe korporacje, w tym władze regionalne jak i krajowe, sektor finansowy i ubezpieczeniowy, telekomunikacja, służba zdrowia, policja, linie lotnicze, produkcja, handel detaliczny, wirtualne gry hazardowe, telefoniczne centra obsługi klienta i wiele innych.
RiskChallenge
Nasza metodologia oferuje bardziej praktyczne podejście do zarządzania ciągłością biznesową, zgodnej z najlepszymi praktykami (jak ISO 22301 / BCI GPG) oraz zapewnia osiągnięcie wysokiej jakości rezultatów prac. Podejście bazuje na kilku elementach jak:
Istnieje szereg powodów aby realizować to w ten sposób:
Co sądzą o niej nasi klienci?
Co zapewnia nasz proces?
określa tempo odbudowy działalności wymagane do utrzymania strat na nieprzekraczalnym poziomie. Identyfikuje zagrożenia, które mogą spowodować nieakceptowalne straty dla organizacji.
zapewnia ramy dla reagowania na wszystkie prawdopodobne scenariusze zakłóceń. Nasze plany integrują reakcję na incydent, zarządzanie kryzysowe oraz działania zmierzające do odbudowy i zapewnienia ciągłości biznesu.
marszruty obejmujące szczegółowe rozwiązania w zakresie odbudowy działalności dla poszczególnych scenariuszy. Tworzymy zwięzłą instrukcję dla każdego scenariusza, definiując kto i co powinien zrobić i zmniejszając tym samym potrzebę dostępu do pełnego BCP.
opcjonalne plany odtworzenia technologii informatycznych zintegrowane z ramami BCP w celu zapewnienia spójnej i płynnej reakcji na zagrożenia.
Marszruty obejmujące sposoby reagowania na cyberzagrożenia, w tym ransomware i eksfiltrację danych firmowych.
karty ról, które towarzyszą marszrutom, prowadząc osoby przypisane do ról, wskazując im zadania przypisane do aktualnego scenariusza. Zmniejsza to ilość materiałów instruktażowych wymaganych przez członków zespołu.
zapewnia zgodność organizacji z najlepszymi praktykami w zakresie ciągłości działania (BCI GPG*) i odpowiednimi normami (ISO 22301 : 2019) *Przewodnik dobrych praktyk Instytutu Ciągłości Działania
ćwiczenia odpowiednie dla wszystkich aspektów i wszystkich etapów dojrzałości ciągłości działania organizacji, budujące jej zdolność i gotowość w przypadku wystąpienia zakłóceń.
zapewniają, że system zarządzania ciągłością działania jest aktualny i kompletny, odzwierciedlając zmiany okoliczności oraz identyfikując ulepszenia i wymagane działania.